Allen-Bradley 25B-D2P3N104 is a PowerFlex 525 Variable Frequency Drive VFD
Categories ALLEN BRADLEY PLC Products
Brand Name: ALLEN BRADLEY
Model Number: 25B-D2P3N104
Certification: ATEX
Place of Origin: Singapore
MOQ: 1
Price: Negotiate
Payment Terms: T/T, Alipay, Paypal
Supply Ability: 100pcs per month
Delivery Time: stock
Packaging Details: carton
Manufacture: Allen Bradley
Model: 25B-D2P3N104
SeriesOutput Current: 2.3 A
Product Family:: PowerFlex 40P
Input Voltage: 323-528 VAC
Input Phase: 3-Phase
Input Current: 3.2 A
Output Voltage: 0-460VAC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
The Allen-Bradley 25B-D2P3N104 is a PowerFlex 525 Variable Frequency Drive (VFD). This VFD is powered with an input voltage range of 323-528VAC, 3-phase with applicable motor output 2.3 A and Power of 0.75 kW (1.0 HP) for normal duty and Heavy duty operation.
Technical Specifications
Output Current2.3 A
ManufacturerRockwell Automation / Allen-Bradley
Product FamilyPowerFlex 40P
Input Voltage323-528 VAC
Input Phase3-Phase
Input Current3.2 A
Output Voltage0-460VAC
Output Power0.75 kW (1.0 HP)