Outdoor Low Static 7.2 kW Pressure Dx Air Conditioning Units EKAA030AC
Categories Split Air Conditioning Units
Brand Name: Euroklimat
Model Number: EKCC 030A
Certification: ISO9001, ISO14001, OHSAS18001, CRAA, CQC
Place of Origin: China
MOQ: 1 500 pcs
Price: negotiation
Payment Terms: T/T or western Union
Supply Ability: 3,000pcs per month
Delivery Time: 10 working days after received your payment
Packaging Details: Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing
Nosie level: 26 dB at low speed
Connecting orientation: Left / Right
Heating: Optional auxiliary heating in cold areas
Air flow: 1200 m3/h
Cooling capacity: 7.2 kW
Heating capacity: 7.8 kW
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
7.2 kW EKCC 030A low static pressure central duct type air conditioner
Specifications:
ModelIndoor unitEKCC030A
Outdoor unitEKAA030ACEKAA030ARC
Nominal cooling capacityW72007200
Nominal heating capacityW--7800
Rated input powerCoolingW25502600
HeatingW--2340
Rated currentCoolingA11.912.2
HeatingA--11.0
EERW/W2.822.77
Energy Efficiency Rating 22
Indoor unitAir flowm3/h1200
External static pressurePa30(15/50/70)
Indoor unit weightkg28
Noise (high/medium/low)dB(A)43/41/39
Length x width x heightmm1284×480×248
Outdoor unitNoisedB(A)59
Outdoor unit weightkg5556
Length x width x heightmm840×311×697 970×345×1255
Power supply 220V~/50Hz
Connector sizeLiquid pipe external
diameter φmm (in.)
φmm(in.)9.52(3/8)
Gas pipe external
diameter φmm (in.)
φmm(in.)15.88(5/8)
Water drainage pipe R3/4
Shell of exposed hoisting unit EKCC030E
Shell dimensions
(length x width x height)
mm1477×557×297
Note:
■ The GB 19576-2004 EER standard is applied.
reads 35 °C.
bulb reads 7/6 °C.