3 Phase 220 VAC 1.3A-7A JK3MD2207 Digital Hybrid Stepper Motor Driver
Categories Stepper Motor Driver
Brand Name: Jkongmotor
Model Number: JK3DM2207
Certification: CE, ROHS, ISO9001
Place of Origin: Jiangsu, China (Mainland)
MOQ: 3-10pcs
Payment Terms: T/T , paypal , Western Union, L/C
Supply Ability: 100000pcs/month
Delivery Time: For samples , 7-15 days / For batch , 15-25days
Packaging Details: with export carton . big quantity with pallet
Name: Stepper Motor Controller
Supply voltage: 110VAC - 220VDC
current: 1.3A - 7A
weight: 2300g
Certified: CE ROHS
Matched Motor: Nema42-52 stepping motor
color: silver
MOQ: 3pcs
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
3phase 110-220 VAC 1.3A-7A JK3MD2207 digital hybrid Stepper Motor Driver
JK3MD2207 is a type of 2 phase hybrid stepper motor driver , this driver input voltage is 110V~220V AC . suit for current less 7.0A, diameter is 110mm ,130mm 3 phase hybrid stepper motor . the motor run smoothly. It is widely used in CNC machine , robots,cutting machine,packing machine,plotter, engraving machine and so on.
Features:
  • supply voltage from 110VAC~220VAC
  • Opto-isolated signal I/O
  • Overvoltage, under voltage,overcurrent,phase short cicuit protection
  • 16 channels subdivision and automatic idle-current reduction
  • 16 channels output phase current setting
  • low noise ,low hot
  • mainly for 110mm and 130mm 3 phase stepper motor
Mechanical Specification:
  • Input Voltage 110~220V AC
  • Output current 1.3A~7.0A
  • Temperature working temperature -10°~45°,stocking temperature ~20°~70°
  • Humidity Not condensation , no water droplets
  • Gas Prohibition of combustible gases and conductive dust
  • Weight 2300g
CURRENT SETTING
Stepper driver working current is set by DIP switches D1 to D4.
Working current(A)JK3MD22071.31.62.12.32.53.03.23.5
D1OFFOFFOFFOFFOFFOFFOFFOFF
D2OFFOFFOFFOFFONONONON
D3OFFOFFONONOFFOFFONON
D4OFFONOFFONOFFONOFFON
Working currentJK3MD22074.04.55.05.35.86.26.57.0
D1ONONONONONONONON
D2OFFOFFOFFOFFONONONON
D3OFFOFFONONOFFOFFONON
D4OFFONOFFONOFFONOFFON
SUBDIVISION (MICRO STEP) SETTING
Subdivision (micro step)
ppr
D5ONONONONONONONON
D6ONONONONOFFOFFOFFOFF
D7ONONOFFOFFONONOFFOFF
D8ONOFFONOFFONOFFONOFF
Subdivision (micro step)
ppr
D5OFFOFFOFFOFFOFFOFFOFFOFF
D6ONONONONOFFOFFOFFOFF
D7ONONOFFOFFONONOFFOFF
D8ONOFFONOFFONOFFONOFF
D9ON, double pulse: PU is positive pulse signal, DR is negative pulse signal
OFF, single pulse: PU is pulse signal, DR is direction signal
I/O SIGNAL
All of the input signals are opto-isolated. To ensure the built-in high speed optocoupler effective, the drive capacity of current for control signal must be 15mA or more. Because of internal optocoupler current-limiting resistor, if input signal voltage of stepper driver is above 5V, please use external resistor R to limit current.
When input signal voltage is:
+5V: R1=0, R2=0;
+12V: R1=510Ω, R2=820Ω;
+24V: R1=1.2KΩ, R2=1.8KΩ
Quality 3 Phase 220 VAC 1.3A-7A JK3MD2207 Digital Hybrid Stepper Motor Driver for sale