For HP 17-u NT173WDM-N21 LED Laptop Screen Panel Replacement
Categories LCD Laptop Screen
Brand Name: BOE
Model Number: NT173WDM-N21
Place of Origin: China
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Panel Model: NT173WDM-N21 (BOE0660)
Panel Size: 17.3"
Resolution: 1600(RGB)×900, HD+, 106PPI
Display Area: 382.08(W)×214.92(H) mm
Outline Size: 398.1(W)×250.5(H)×4(D) mm
Best View on: 6 o'clock
Shape Style: Flat (PCBA Flat, T3.4~4.0mm)
Application: Laptop / Industrial
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
NT173WDM-N21 (BOE0660) Product details :
BOE LCD SCREEN NT173WDM-N21 (BOE0660)
ManufacturerBOE
Model NameNT173WDM-N21 (BOE0660)
Screen Size17.3 inch
Screen TypeLCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number1600(RGB)×900 (HD+) 106PPI
ArrangementRGB Vertical Stripe
Active Area(mm)382.08 × 214.92 (H×V)
Outline(mm)398.1 × 250.5 × 4 (H×V×D)
TreatmentAntiglare
Luminance220 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio500 : 1 (Min.) (TM)
Viewing Angle45/45/15/30 (Typ.)(CR≥10)
Response16 (Typ.)(G to G) ms
Good View at6 o'clock
Work ModeTN, Normally White, Transmissive
Color Depth262K 60% NTSC
Backlight7S6P WLED , 15K hours , With LED Driver
Outline ShapeFlat (PCBA Flat, T3.4~4.0mm)
Used forLaptop
Refresh Rate60Hz
TouchscreenWithout
Signal TypeeDP (1 Lane) , eDP1.2 , Connector 30 pins
Voltage Supply3.3V (Typ.)
Max. RatingsStorage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
NT173WDM-N21 (BOE0660) Products:
1.Laptop LCD and LED screen: from 4.5 inch to 18.4 inch
a. Size: 8.9", 9.7”, 10.1", 10.2", 11.1", 11.6", 12.1", 13.1, 13.3", 14.0", 14.1", 14.5”, 15.0", 15.2”, 15.4", 15.6", 16.0", 17.0", 17.3", 18.4"